Przed Wami kolejny i ostatni już numer naszego czasopisma. Po ponad dwóch latach obecności na rynku prasy medycznej zapadła decyzja o zamknięciu tytułu. Mamy nadzieję, że materiały, które były publikowane na łamach naszego czasopisma, pomogły Państwu w życiu zawodowym. A może uratowały zdrowie lub życie ludzkie?
W tym woluminie, oprócz materiałów dotyczących stanów ostrych, znajdą również Państwo m.in. artykuł o opiece długoterminowej u chorych po udarze mózgu. To temat niezwykle ważny, gdyż problem ten dotyczy
nie tylko samych chorych, ale ma istotny, jakże dramatyczny wpływ na życie ich najbliższych. Tak się składa,
że w Toruniu, we wrześniu, będziemy gościć jednego z najbardziej cenionych międzynarodowych ekspertów i praktyków w obszarze demencji, również tej poudarowej, niezwykle charyzmatyczną nauczycielkę,
mówcę, aktorkę, coacha – Teepę Snow. Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie damy-rade.info.
Udar mózgu jest nagłym stanem zagrażającym życiu, który objawia się ogniskowymi lub uogólnionymi zaburzeniami czynności mózgu, utrzymującymi się dłużej niż 24 godziny i wymagającymi bezwzględnej hospitalizacji. Obecnie na świecie udar mózgu jest trzecią najczęściej występującą przyczyną zgonów u ludzi dorosłych. Kluczową rzeczą jest rozpoznanie objawów sugerujących udar mózgu i jak najszybszy transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego w celu leczenia. Najlepsze efekty terapeutyczne daje zastosowanie specjalistycznego leczenia w ciągu pierwszych 90 min od wystąpienia objawów, dlatego w przypadku pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu liczy się każda minuta.
Właściwe postępowanie personelu medycznego w stanie nagłego zatrzymania krążenia zależy przede wszystkim od wzajemnej współpracy. W tego typu sytuacjach liczy się czas, który może mieć wpływ na brak możliwości powrotu spontanicznego krążenia. Dlatego zarówno zorganizowanie fazy przedszpitalnej w Zespole Ratownictwa Medycznego, jak i wstępna diagnostyka w szpitalnym oddziale ratunkowym z pomocą specjalistów poszczególnych dziedzin będą decydować o dalszym życiu pacjenta i jego jakości. Celami artykułu są przedstawienie roli zespołu pielęgniarsko-ratowniczego w stanie nagłego zatrzymania krążenia oraz opis postępowania z pacjentem.
Zapewnienie pacjentowi pediatrycznemu odpowiedniej opieki przedszpitalnej stanowi duże wyzwanie dla członków Zespołów Ratownictwa Medycznego. Dzieci, wbrew potocznemu stwierdzeniu, nie są ,,małymi dorosłymi”. Te dwie grupy wiekowe różnią się typami obrażeń, a także reakcją psychospołeczną oraz fizyczną na doznane urazy. Decyzja, czy mamy do czynienia z dzieckiem, czy z osobą dorosłą, należy do osób udzielających pomocy medycznej. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) tylko w 2004 roku u prawie 96 000 dzieci i młodzieży poniżej 20. roku życia doszło do śmiertelnych obrażeń w wyniku oparzeń ciała. Elementem postępowania będzie badanie dziecka, które składa się z trzech elementów: szybkiej oceny oddechowo-krążeniowej dziecka przy zastosowaniu trójkąta SOS, badania podmiotowego (wywiadu) według schematu SAMPLE oraz badania przedmiotowego ABCDE.
Pacjent z ciężkimi obrażeniami ciała jest pacjentem wymagającym szczególnego podejścia. Dużą rolę w procesie diagnostyczno-terapeutycznym odgrywa wyspecjalizowany zespół medyczny, w skład którego wchodzi między innymi pielęgniarka. Artykuł ma na celu przedstawienie postępowania z pacjentem z urazem wielonarządowych na SOR-ze na przykładzie procedur ustalonych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu.
W praktyce klinicznej jedną z częstszych przyczyn śmiertelnych zatruć jest ekspozycja na działanie tlenku węgla. Kontakt z tą substancją niejednokrotnie wymaga hospitalizacji poszkodowanego. Celem pracy jest analiza liczby hospitalizacji osób narażonych na działanie toksyczne tlenku węgla w latach 2015-2018.
Weronika Nawara – blogerka, autorka książki "W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy" – w rozmowie z Julią Koźlik mówi między innymi o tym, jak postrzega zawód, który wykonuje. Opowiada także o pracy nad swoją książką i o związanych z tym trudnościach.
Zdaniem autorki jedną z najczęstszych przyczyn zachorowalności, umieralności lub niepełnosprawności wśród osób w podeszłym wieku są udary mózgu. Celem artykułu jest rozróżnienie pacjentów, którzy trafiają do zakładów opiekuńczo- leczniczych po udarze mózgu, oraz przedstawienie niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z postępowaniem z takimi pacjentami.
Organizacja systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne uległa w ostatnim czasie istotnym zmianom. Są one przede wszystkim rezultatem nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w szczególności przez Ustawę z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 1115).