Jednym z powodów interwencji medycznych jest krwawienie z dróg rodnych. Może ono być spowodowane: krwawieniem po zabiegu ginekologicznym, poronieniem, ciążą ektopową, urazem czy stanami powodującymi krwotok położniczy.

Krwotok położniczy jest wiodącą przyczyną zgonów (25%) ciężarnych na świecie (1). W Polsce w latach 1991-2008 spośród 631 zgonów matek z przyczyn położniczych aż 184 (29,2%) były spowodowane krwotokami (2, 3). Prawie 88% kobiet umiera w ciągu pierwszych czterech godzin od momentu wystąpienia krwotoku (4). Artykuł ma charakter poglądowy. Nie obejmuje on całej wiedzy na temat postępowania w przypadku krwawień z dróg rodnych, jednak może on stanowić kompendium wiedzy dla osób pracujących w zespołach ratownictwa medycznego i współpracujących z nimi służb ratowniczych czy pielęgniarskich. Świadomość ryzyka i konieczność wczesnego rozpoznania oraz leczenia masywnego krwotoku często decydują o przeżyciu pacjentki.

Cały artykuł dostępny w najnowszym wydaniu:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij