Analizie retrospektywnej poddano dokumentację medyczną Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (WPR) w Katowicach w latach 2016-2017 (n = 487 345). Analiza dotyczyła opieki przedszpitalnej w ramach działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Z roku na rok wzrasta liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego w Polsce, niezależnie od miejsca wezwania.

Za wzrostem liczby wyjazdów podąża wzrost liczby pacjentów z rozpoznaniem chorób internistycznych, nieurazowych. W krajach wysoko rozwiniętych, w tym również w Polsce, można odnotować średni wzrost długości życia. Dodając do tego coraz szybciej rozwijającą się technologię medyczną, wzrasta liczba osób z rozpoznaniem chorób internistyczno-kardiologicznych. Główną przyczyną zgonów w populacji na świecie są choroby układu sercowo-naczyniowego. Obecnie w Polsce około 70% zespołów ratownictwa medycznego to zespoły bez lekarza (podstawowy - składający się z ratowników medycznych i/lub pielęgniarek systemu ratownictwa medycznego).

Cały artykuł dostępny w najnowszym wydaniu:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij