Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych wydanie nr 2/2018
Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych wydanie nr 2/2018

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer czasopisma „Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych”. Jak zawsze zawiera on szereg ciekawych artykułów dotyczących zarówno kliniki, jak i aspektów teoretycznych oraz prawnych naszej codziennej praktyki pielęgniarskiej. Prezentujemy trzecią i ostatnią część cyklu o duszności, jej przyczynach i leczeniu. Tym razem omówione zostały m.in. niewydolność serca, zatorowość płucna, infekcje i POChP (s. 32). Koledzy z Katowic i Białegostoku przedstawiają analizę wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego
w Katowicach z lat 2016-2017. Dużą część stanowiły wezwania właśnie do duszności, jako wiodącego objawu
w przebiegu ataków astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (s. 23).
Pielęgniarka należąca do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego narażona jest na ogromną dawkę stresu
w codziennym życiu zawodowym. Jakie są jego przyczyny, czy jest to zjawisko powszechne, jak sobie ze stresem radzić i go minimalizować? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z ciekawego artykułu Damiana Czarneckiego z Collegium Medicum w Bydgoszczy (s. 58).
To tylko niektóre nasze propozycje w tym, chciałoby się powiedzieć, już wakacyjnym wydaniu naszego czasopisma.
Czy to na piaszczystych plażach Florydy, czy w lasach Borów Tucholskich, a może w pięknych polskich górach, regenerujcie się, nabierajcie sił, aby po wakacjach stawić ponownie czoła trudnej, codziennej rzeczywistości.

Kalejdoskop

Kalejdoskop

KNOW-HOW

Nagłe zatrzymanie krążenia jako wyzwanie dla pielęgniarek

Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) jest największym wyzwaniem stawianym przed medykami. Podczas postępowania, pomimo stresu, trzeba użyć całej posiadanej wiedzy i umiejętności, by pomóc choremu. Pielęgniarka systemu PRM posiada niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, przez co stanowi ważny element ratownictwa w Polsce.

stany nagłe w położnictwie

Poród w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

W artykule przedstawiono opis postępowania w przypadku porodu w SOR/IP. Autor prezentuje aktualne wytyczne i standardy postępowania w przypadku przyjmowania porodu w systemie pomocy doraźnej.

WIEDZA W PRAKTYCE

Analiza interwencji medycznych u pacjentów w stanie zagrożenia życia - wybrane stany nagłe

Celem pracy jest analiza wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do rozpoznanej astmy oskrzelowej, POChP oraz pozostałych stanów internistyczno-nieurazowych (PRI-N).

Zadania zespołu terapeutycznego w opiece nad pacjentem sztucznie wentylowanym

W zależności od stanu chorego stosuje się dwie metody wentylacji mechanicznej: inwazyjną i nieinwazyjną. Podczas opieki nad tymi pacjentami istotne są ciągła, wnikliwa, krytyczna obserwacja i ocena dynamicznie zmieniających się parametrów życiowych.

stany nagłe w położnictwie

Duszność w praktyce pielęgniarki - część III

Praca jest kolejna częścią serii publikacji dotyczących jednego z częstszych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego, jakim jest duszność.

Innowacje w pielęgniarstwie

Nowoczesny oddział intensywnej terapii - najwyższy standard opieki pielęgniarskiej

Praca opisuję kwalifikację i najwyższy standard opieki nad pacjentem podczas leczenia na oddziale intensywnej terapii.

WARTO WIEDZIEĆ

Ocena postaw i umiejętności lekarzy w zakresie uciskania klatki piersiowej

Celem pracy była ocena postaw i umiejętności personelu lekarskiego w zakresie uciskania klatki piersiowej z wykorzystaniem mechanicznych systemów kompresji klatki piersiowej.

Aspekt świadomej zgody pacjenta na interwencje medyczne z uwzględnieniem świadczeń pielęgnacyjnych

W artykule omówiono procedurę uzyskania zgody pacjenta na hospitalizację oraz na podejmowane działania diagnostyczno-leczniczego.

Stres zawodowy wśród pielęgniarek opiekujących się pacjentami w stanach zagrożenia życia

Artykuł przedstawia problem zawodowy jakim jest stres w pracy pielęgniarki lub pielęgniarza, który stanowi duże obciążenie psychiczne i fizyczne.

PRAWO I ORGANIZACJA PRACY

Pielęgniarka systemu PRM – kwalifikacje i kompetencje

Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jakie trzeba posiadać kwalifikacje, aby zostać tzw. pielęgniarką systemu, a także jakie uprawnienia zawodowe ma pielęgniarka systemu (czyli jakie czynności będące świadczeniami zdrowotnymi może wykonywać).

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij